Migrace WordPress

Mnoho uživatelů se snaží kvůli problémům se současným poskytovatelem hostingu přesunout webové prezentace na jiný. Migrace webu s sebou nese však strach z toho, že při přesunu provede nějakou chybu. Avšak není se čeho bát, nyní si ukážeme krok po kroku jak přesunout celý web na WordPressu na jiný hosting.

Krok 1: Zálohování souborů

Prvním krokem je zazálohování veškerých dat vaší prezentace. Existuje mnoho pluginů, které tuto operaci provedou za vás. Nejlépe však uděláte, pokud použijete nějaký FTP program, např. FileZilla, připojíte se na hostitelský server a zkopírujete si všechny soubory a složky webové prezentace do svého počítače. To zahrnuje také soubor .htaccess, který je nastaven jako skrytý. Proto nastavte vašeho FTP klienta tak, aby zobrazoval i skryté soubory. V závislosti na počtu obrázků a dalších souborů může kopírování chvíli trvat. Zatímco bude probíhat stahování dat můžete si exportovat databázi.

Krok 2: Export WordPress databáze

Export databáze je jednoduchý proces, který vyžaduje pouze několik kroků. Stačí se přihlásit např. Přes phpMyAdmin, vyberte požadovanou databázi v levém sloupci a klikněte na záložku Export v navigačním menu. Ponechte výchozí nastavení – tedy způsob exportu Rychlý a formát SQL.

Krok 3: Vytvoření databáze na vašem novém serveru

Pro migraci WordPress je potřeba vytvořit databázi na vašem novém serveru. Jak vytvořit databázi na našem serveru se dozvíte zde.

Zapište si někam název databáze, uživatelské jméno a heslo. Budete je potřebovat v dalším kroku.

Krok 4: Upravte soubor wp-config.php

Přejděte do složky v počítači, kam jste si zkopírovali data ze starého hostingu. Najděte soubor wp-config.php a upravte následující řádky dle výše uvedených údajů, tedy název databáze, uživatelské jméno, heslo a případně hostitele.

define(‘DB_NAME’, ‘db_name’);

define(‘DB_USER’, ‘db_user’);

define(‘DB_PASSWORD’, ‘db_pass’);

define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

Krok 5: Import vaší databáze

Nyní když již máte vytvořenou databázi na novém hostingu můžete začít proces importu. Spusťte si phpMyAdmin (adresu naleznete v administraci hostingového účtu v sekci “ÚČET - STAV” u kolonky “Administrace MySQL5 databází) a v levém sloupci vyberte požadovanou databázi. Poté klikněte na navigačním menu na záložku Import a vyberte SQL soubor z počítače, který jste dříve exportovali.

Krok 6: Nahrání dat na nový hosting

Po úpravě souboru wp-config.php můžete nahrát veškerá data na nový hosting. Opět použijte některý z FTP programů a nahrajte data do správného adresáře, kam je nasměrována vaše doména.

Krok 7: Změna URL a DNS

Pokud jste používali absolutní cesty k souborům či obrázkům, tak je bude třeba nahradit nové cesty k souborům či zvolit relativní cesty. Pro zjednodušení lze využít tento script pro nahrazení řetězců v databázi.

Další možností je využití následujích SQL příkazů:

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, ‘http://www.staraURL’, ‘http://www.novaURL’) WHERE option_name = ‘home’ OR option_name = ‘siteurl’;

UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, ‘http://www.staraURL’,’http://www.novaURL’);

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, ‘http://www.staraURL’, ‘http://www.novaURL’);

UPDATE wp_postmeta SET meta_value = replace(meta_value,’http://www.staraURL’,’http://www.novaURL’);

Než budete moci používat nové stránky, je také potřeba změnit DNS pro vaši doménu. Tento proces může trvat až 24 hodin.

English Česky Dutch